Založ si blog

Slovensko – sebavedomý suverén, alebo krajina tretieho sveta?

Pred niekoľkými rokmi, pred i počas môjho štúdia na VŠ som si vždy s povzdychom hovoril – ,,aká škoda, že som sa narodil na Slovensku – síce krásnom, ale takom nedôležitom a chudobnom,,. To by bolo skvelé mať tak mohutné zásoby ropy, plynu, uhlia, rúd vzácnych kovov či diamantov. Sme členmi mnohých medzinárodných organizácií, dokonca sme členom NATO, čiže by nám nemal hroziť ani osud krajín, ako Irak, Líbya, Afganistan či iných, ktoré sa stali obeťami svetového biznisu. Vravel som si úbohé Slovensko – nemáme inú šancu zviditeľniť sa a ekonomicky vyrásť, ako prostredníctvom masívnej podpory vedy a výskumu a orientovaním sa na priemysel s vysokou pridanou hodnotou – podobne ako to po vojne urobili Japonci – na čo však vraj tiež niesu peniaze…

 

A tu zrazu, ako mesiace plynuli, sa začali vynárať prvé klebety o tom ako vraj Arabi skupujú na južnom Slovensku pozemky bohaté na zásoby spodných vôd a potom dokonca, že Slovensko je druhou krajinou na svete – po Rakúsku – s najväčšími zásobami pitnej vody (nehovoriac o mnohých minerálnych prameňoch) – a toto samozrejme už klebeta nebola.

Neskôr sa dozvedám, že banské spoločnosti majú veľký záujem ťažiť v Slovenskej republike zlato! V najväčšom ložisku vraj 20 – 25 ton zlata. Keďže ťažba by mala prebiehať toxickou formou pomocou kyanidu s výrazným zásahom do prírody tak ľudia povstali a začali proti tejto ťažbe štrajkovať – len vďaka tomu som sa o zlate vlastne dozvedel.

A nakoniec, teraz nedávno a aj aktuálne sa začína intenzívne hovoriť o ,,európsky významnom ložisku uránu,, neďaleko Košíc – proti ktorého ťažbe sa tiež štrajkuje…

 

Čiže po pár rokoch by som sa mohol cítiť fajn – pozitívne naladený s výhľadom na skvelú budúcnosť. Predsa sme aspoň trochu zaujímaví a máme nádej.. Brave new Slovakia!

 

A možno by som to tak aj cítil KEBY… Keby VODU nechcú čerpať Arabi a Číňania (atď.), ZLATO ťažiť firmy z Austrálie, Cypru, Kanady, Ruska, Veľkej Británie a URÁN zase Kanaďania…

 

Pozerám ako vyoraný a pýtam sa, či som jediný??? Hovorím si, OK pravdu majú aj štrajkujúci, ale NECH! – nech sa ťaží, nech sa ťaží opatrne a obmedzene. Podporujem ťažbu uránu a nie preto, že som nenažraný, ale preto, že to toto chudobné Slovensko potrebuje. Môžeme si predsa výrazne pomôcť, tento štát a národ to potrebuje ako soľ! Za tieto peniaze by sme následne mohli financovať napr. vedu, výskum a vzdelávanie a tie by nám časom priniesli svoje ovocie…

Ale pre Boha živého, ťažme to zlato a urán My! Robme to MY. Obchodujme s nimi MY, alebo ho aspoň spáľme MY! (samozrejme myslím urán)

 

O takejto možnosti sa vôbec nehovorí – ako keby to bola tá najhoršia možná alternatíva – až tak zlá, že by bolo mrhanie časom sa o takom niečom čo i len zmieniť. Kde je Slovenská hrdosť, kde je podnikateľský duch? Je Slovenský národ skutočne taký porobený a ponížený, že nedokáže viac ako čakať na ďalšieho feudála?

 

Som sklamaný a hanbím sa, pretože sa necítim ako obyvateľ hrdej suverénnej krajiny. To, že takou je, hovorí iba papier. Hovorí to členstvo v organizáciách ako OSN, EÚ, OECD, NATO atď.

 

Systém, ktorým veľké krajiny zbohatli bol úplne opačný. Strategické suroviny, vtedy predovšetkým zlato, ostávali doma a  štátna politika podporovala domáci priemysel a export jeho výrobkov s cieľom výmeny za ďalšie zlato a jeho hromadenie. Podpora domáceho priemyslu a obchod – to je prísľub úspechu.

 

Už toto v čom žijeme – vykorisťovanie Kórejcami, Japoncami, Američanmi a ostatnými prostredníctvom ich firiem je choré! Ale je to aspoň civilizované! Ale hlavne to je choré.. Modliť sa aby sem niekto prišiel vykorisťovať našich ľudí za 300 – 400 € začo sa mu ešte odmeníme daňovými úľavami – namiesto stimulácie svojich vlastných je na plač.

Nechať si však vyťažiť svoje strategické suroviny, zničiť si kus prírody a zarobiť na tom zlomok ich hodnoty – to je vyslovene PRIMITÍVNE!

 

Preto to zopakujem – necítim sa ako obyvateľ hrdej suverénnej a ani CIVILIZOVANEJ a MODERNEJ krajiny!

 

To čo sa tu chystá a nebyť médií by už asi bolo realitou (vďaka Bohu za ne – aj keď by mohli byť o dosť ostrejšie) mi pripomína prachsprosté vyciciavanie nerozvinutých Afrických krajín, či niektorých krajín západom intervenovaných.

Mám totiž dojem, že to tu funguje tak isto.

V Afrických krajinách bohatých na nerastné suroviny sa objaví pán podnikateľ, zájde za kmeňovým náčelníkom (či už si hovorí prezident, kráľ, vodca alebo inak) a „zasype ho zlatom“. Jeho a možno ešte niekoľkých vplyvných a dohodne skvelý biznis. Vodcovia sa utápajú v luxuse a orgiách, chrochtajú ako prasatá a za to predajú svoju krajinu. Ľudia – obyvatelia tej krajiny, ktorí darovali svojim vodcom vyššiu moc nad ich životmi preto, že verili v ich schopnosti a dobré vodcovstvo sú už len plebs, špina, otroci a otrhané opice. Berte si ich! Nech zdochnú ako chcú… Je to na vás páni – len dajte.. dajte.. dajte.. Z bohatstva a moci sa stane šialenstvo, z ľudí len bezcenný otroci a z milovanej krajiny iba steny palácov. Krajina ako aj jej obyvateľstvo chudobnie. Jediní ktorým sú dopriate o niečo vyššie štandardy sú silové zložky. Je to polícia a armáda, na ktoré sa peniaze i keď možno neochotne nájsť musia. Niekto vodcov predsa chrániť musí a ten niekto musí ostať lojálny. Nepripomína vám to niečo? Napríklad to ako sa posledné roky nerozpráva o inom ako o uťahovaní opaskov a šetrení (aj keď moji rodičia tvrdia, že to počúvajú od pádu komunizmu) a pritom sa ako na jednom z mála ministerstiev v roku 2012 rozdali CELOPLOŠNÉ odmeny práve na Ministerstve vnútra SR… Falošný spasiteľ Fico tvrdí, že niesu peniaze na školstvo a zdravotníctvo a v akom sme strašnom „svrabe“ (samozrejme kvôli opozícii), ale na odmeny pre policajtov, ktorý dnes už namiesto „pomoci a ochrany“ iba vyberajú na cestách pokuty sa niekoľko miliónov vždy nájde. Nechceme predsa aby sa nám postavili chrbtom…

 

No…možno som sa nechal trochu uniesť…

 

Aby som sa vrátil k meritu veci – budem si vždy stáť za tým, že štát, ktorý sa v období kapitalizmu nebude správať kapitalisticky a pragmaticky ako celok, ten nikdy nezbohatne a nikdy si nepolepší. Štát sa nemôže k svojim občanom zachovať ako Abrahám k svojmu synovi Izákovi. Nemôže ich odovzdane – ako poslušná ovečka obetovať na oltár „Západného liberálneho kapitalizmu“ bez podpory, boja a BEZ akejkoľvek VLASTNEJ VÍZIE!

 

Aby bol štát úspešný musí sa sám stať ziskuchtivým kapitalistom! Tvoria ho ľudia, ktorý v ňom žijú, každý z nich je jednou z buniek tvoriacich jeho telo. Vláda – ako jeho motor a mozog musí začať byť podnikateľom, musí jasne definovať a začať využívať jeho komparatívne výhody a musí všetky bunky tohto tela kvalitne vyživovať, aby mohol fungovať celý organizmus!

Dokedy nám chcú ničiť sebavedomie vyhláseniami o tom, že našou hlavnou (ak nie jedinou) komparatívnou výhodou, ktorá nám zaručuje konkurencieschopnosť je naša lacná pracovná sila??? Máme ich predsa viac – máme zlato, máme vodu, úrodnú pôdu, máme urán – ale hlavne, máme šikovné ruky a múdre hlavy! Nenechajme sa vyplieniť a vyťažiť, ako keby sme boli krajinou tretieho sveta! Nenechajme so sebou naďalej vy*ebávať!!!

 

Ak chce byť Slovensko úspešné v kapitalistickom svete musí sa stať podnikateľom a kapitalistom. Musí začať zhŕňať majetok – a to predovšetkým z vonku. Musí sa chytiť vlastného rozumu, podporiť domácich podnikateľov, podporiť export výrobkov do zahraničia a musí premyslene a strategicky nakladať so svojimi zdrojmi a surovinami. Musí podporiť svoje vlastné bunky – svoje vlastné telo, aby toto prosperovalo a rástlo.. V prípade, že nechce podporiť súkromných podnikateľov, môže vytvoriť vlastné štátne firmy – ale hlavne! – musí to byť naše! Výhovorky, že je to proti pravidlám jednotného trhu a medzinárodného obchodu neobstoja, pretože všetci dôležití hráči to robia tak isto – všetci svojich podnikateľov či štátne firmy tým či oným spôsobom subvencujú.

 

Na Slovensku sa naopak subvencujú zahraničný vykorisťovatelia. Teda pardón – podnikatelia, aj keď na niektorých platí skôr to prvé označenie.. To už proti týmto pravidlám nieje?

 

Presne ako spomínaní Africký vodcovia, čakali a naďalej čakajú aj tí naši náčelníci (a to všetci, či sú modrí, červení či bieli) na zahraničné podnikateľské návštevy, ktoré im ponúknu viac žrádla vo válove. Toto je ich predstava kapitalizmu?! Sedieť a čakať kedy príde nový otrokár, ktorý im bez práce napakuje vrecká zatiaľ čo oni nemajú žiadnu víziu? Nemajú žiadny pevný plán, nemajú graf na ktorom by nám ukázali – TU SME TERAZ – SEM SA CHCEME DOSTAŤ – TREBA PRE TO UROBIŤ TOTO A TOTO – MALO BY TO TRVAŤ TOĽKO A TOĽKO. Keby sme to takto videli, tak som presvedčený o tom, že by sme si ochotne utiahli opasky ešte viac! Pretože to čo vydržia Slováci, to nevydrží hocikto! Keby nám dali toto, dali by nám NÁDEJ.

 

A mali by nám ju dať…majú na to najvyšší čas

 

 

 

Šok! Róbert Fico sa vzdáva kandidatúry a bude voliť Andreja Kisku!

23.03.2014

Všetko sa udialo dnes o 19 00, keď Róbert Fico spoločne so svojim volebným štábom uznali niektoré závažné skutočnosti a vyvodili zodpovedajúce dôsledky. Predovšetkým si uvedomili, že viac »

SMER – Svojvoľná Diktatúra -> je to stále jasnejšie

24.01.2014

Tak veľmi sa čudujem tým 30 či 40 % voličov. Ako môže byť niekto tak nekonečne zaslepený, ba až vyslovene HLÚPY (ak chápeme hlúposť ako Imanuel Kant - ako nedostatok súdnosti). Ja sám viac »

Fico prezidentom = Diktatúra SMERu SD, alebo nová Totalita. ..

07.01.2014

Nie.. Toto by sme skutočne nemali dovoliť.. Situácia v ktorej budú všetky dôležité funkcie štátu zastávať členovia jednej strany, jednej ideológie a jediného SPRÁVNEHO zmýšľania a viac »

raketa, rusko, tos-1

Izrael oznámil, že zneškodnil raketu vypálenú zo Sýrie

20.01.2019 17:24

Oznámila to izraelská armáda po tom, ako Damask obvinil Izrael z leteckého útoku na juhu krajiny.

benjamin netanjahu

Izraelská vláda po takmer polstoročí obnovila diplomatické vzťahy s Čadom

20.01.2019 16:56

Premiér Benjamin Netanjahu označil tento krok za historický.

plyn, energie

Nemci o hrozbách pre Nord Stream 2 od USA: Nemecko je právny štát

20.01.2019 15:53

Nemecký spolkový minister hospodárstva Peter Altmaier odpovedal na hrozby sankciami zo strany USA stručne: "Nemecko je právny štát".

Národný futbalový štadión

ÚVO má výhrady k podmienkam súťaže a zmluvy na nájom Národného futbalového štadióna

20.01.2019 15:52

Úrad upozorňuje, že môže ísť o prípad vyžadujúci aplikáciu pravidiel podľa zákona o verejnom obstarávaní.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 33482x
Priemerná čítanosť článkov: 3044x

Autor blogu

Kategórie